01 Aralık 2008

"Tek başına çok şey yapılabilir"

Sezen Aksu, şiddete uğrayan kadın ve çocuklara bir yazıyla mesaj verdi: "Ümit etmek, eli taşın altına koymak lazım."
Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için hazırlanan “Güldünya Şarkıları” adlı albümde şarkı söyleyen Sezen Aksu, konuyla ilgili olarak bir de yazı kaleme aldı. Aksu, “Ümit etmek, eli taşın altına koymak lazım” başlıklı yazısında şu satırlara yer verdi:
“Görünen o ki, insan özünde pusuda bekleyen bu enerji doğru bir formül ile yönetilmediği ve türlü şekillerde beslendiği sürece, çocuklarımızın potansiyel birer şiddet uygulayıcısına, kendimizin de birer şiddet mağduruna dönüşmesi işten değil. Bu nedenle insanın şiddete tanık olup benimseyeceği durumları ortadan kaldırmakla başlanmalı işe... Hayatımızdan hemen yok edilemezse de, aslında olağandışı olabilecek durumlarla her gün karşılaşıyor olmamız nedeniyle algımızda sıradanlaşmasına direnip, her seferinde irkilmeye devam etmeliyiz. İdealdeki bireysel ve toplumsal forma kavuşuncaya kadar baş kaldırmanın, değiştirmenin, ‘dur’ demenin mümkün olduğunu öğrenmek ve hep hatırlamak zorundayız. Kadınlara... Dünyada tanık olduğumuz çoğu şeyin gölgesinde kalırken, umudun gerçekte var olduğuna, özellikle şiddete maruz kalmış kişileri ikna etmeye çalışmak sonuçsuz bir çaba gibi görünebilir. Bir insanın bireysel öz gücünün potansiyeli sanıldığından çok daha dönüştürücüdür. Bu yüzden, ‘tek başıma ne yapabilirim ki?’ cümlesi hemen unutulmalı, hatta mümkünse tedavülden kaldırılmalı bence. Nice şeytanına kafa tutmuş insan var bu dünyada, hem de hiç de az değiller. Öyle olmasaydı dünya kıyameti beklemez, çoktan kendini yok ederdi. Ümit etmek, eli taşın altına koymak lazım...” Ve çocuklara... Öte yandan Sezen Aksu, çocuklar için hazırlanan “Herkes Özgür Doğar - Resimlerle İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” isimli kitap için de önsöz yazdı. “Hayatın kocamanı güzeldir” başlıklı yazıda ise Aksu, şu satırları kaleme aldı: “Ne kadar şanslı olduğunuzu biliyor musunuz? Ve küçük bedenlerinize rağmen her şeyi değiştirebilecek ve yapabilecek bir güçle dünyaya geldiğinizi? ‘Ben daha çocuğum’ diyenleriniz vardır belki. Oysa her şeyi değiştirebilecek bir güç var içinizde, yeter ki buna inanın.”

7 Yorum Ekle:

Anonymous şarkı said...

sezen aksu süper bi sanatçı....

10:52 ÖÖ  
Anonymous video izle said...

minik serçe en iyisidir her zaman öyle kalacaktır sevgilerle

11:58 ÖÖ  
Anonymous videoklip izle said...

sezen aksu diyince akan sular durur minik serçe kendide seside kişiliğide tam bir yıldız olmak için doğmuş.....

12:27 ÖS  
Blogger ஐ๑renklikalem said...

ntv'deki yılbaşı programı şarkılarını dvd olarak satışa sunsalar harika olurdu=)

12:36 ÖS  
Blogger içimden geldiği gibi ~~~ said...

enteresan geldi...eminim bilseydi çok mutlu olurdu...:)kızkardeşim fanatiğinde ötesinde sezen aksu konusnda haberdar edeceğim bloğunuzu...

7:43 ÖS  
Anonymous kız oyunları said...

yıldız olunmaz yıldız doğulur bence seçe onlardan

3:13 ÖS  
Anonymous rocker said...

şarkılarını çok beğeniyorum

7:12 ÖS  

Yorum Gönder

<< Home

 8o  XMLº 
Blogwise - blog directory
Music Blog Top Sites
blog search directory
Blogarama - The Blog Directory
Proogle.de
Link Dünyası>
Technorati Profile