14 Haziran 2008

Sezen Şarkıları ve Camdan Denizaltılar

Bırakmıyorsa yakanızı, siz bırakın kurtulun... Eğer dertler, sıkıntılar, aksilikler yapıştıysa yakanıza ve ters gidiyorsa her şey, “Bırakmıyor yakamı” diyorsanız şarkının sözlerindeki gibi; siz bırakmayı deneyin!
Kurtulmayı, ayağınızın ya da elinizin tersiyle itekleyin hepsini. Bir sırt çantasına doldurur gibi yükleyin omuzunuza...
“Bir lodos lazım şimdi bana, bir kürek bir kayık
Zulada birkaç şişe yakut, yer gök kırmızı
Söverim...” dediği gibi Sezen Aksu‘nun, doldurun lodosu yüreğinize... Camdan bir denizaltı hayal edin kendinize, kürek ve kayık yoksa eğer... Atlayın içine yol alın derinliklerde. “Gidemem” demeyin siz şarkıdaki gibi. Camdan denizaltınızla uzaklaşın, göz göre göre tüm derinlikleri. Camdan olsun ki denizaltınız, iyinin de kötünün de olduğunu bilebilin hayatta. O iyiyi ve kötüyü görmek zorunda olduğunuzu, iyi hissedebilin saydam denizaltıda. Şarkılardaki gibi yüzünüze vursun her şey. İyi, kötü; güzel ve çirkin.
Tam dediğinizde “İşte burası!” çıkarın şimdi çantanızı sırtınızdan. Yolculuğun tam orta yerinde atın denizin derinliklerine. Yanınızda getirdiğiniz ne varsa, fırlatın şimdi.
Dertler yapıştıysa yakanıza, kurtulamadıysanız bir türlü. Şimdi tam sırası işte.
“Cigarami sardim karşı sahile
yaktım ucuna acıları
ağları attım anılar doldu
ağlar hasretimin kıyıları.
Yareme tuz diye yakamoz bastım
tek şahidim aydı.
aman aman
bir elimde defne
bir elimde sevdan
kalbim Ege’de kaldı”
diye mırıldanırsınız belki? Her şeyi bıraktığınız yere dönüp, iç geçirirsiniz işte böyle. Siz korkmayın üzerinize üzerinize gelen dertlerden. Bir şarkı tutturun kendinize. Gerisi kolay böyle. Bir de sırt çantanızla, camdan denizaltınız olsun. Üst üste geldi mi her şey, alıp başınızı gidebilin diye.
Alıp başını gitmek lazım bazen. Kök salmamak lazım sıkıntılara. Sezen Aksu’nun son albümünün adının “Kök” olacağını duyduk. Hayata kök salmak lazım diye düşünüyorum ben de... Acılara, dertlere, kötülere değil hayata tutunmak lazım. Kökleri de hayata bırakmak tabii ki... “Gelsin hayat” dersiniz o zaman. Tüm canınızı yakanlara karşı, gelsin hayat! O zaman köklerinizden, hayata tutunduklarınızdan hiç bir güç koparamaz sizi.
“Tüm bunları bir anda düşündüren de ne oldu?” diye gelebilir aklınıza. Aslında sadece şarkı sözlerinden ibaret. Camdan bir denizaltında hayal ederken kendimi, sadece şarkı sözleri işittim uzaktan. Sezen Aksu’nun posterini gördüm o an. 23 Haziran’da Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda olacak Sezen... Saydam denizaltılara el sallayacak. “Gülümse” diyecek!
“Gülümse hadi gülümse
Bulutlar gitsin
Yoksa ben nasıl yenilenirim
Hadi gülümse
Belki şehre bir film gelir
Bir güzel orman olur yazılarda
İklim değişir akdeniz olur gülümse”
Siz de yorulduysanız. Dertler bir bir yığıldıysa üzerinize. Atlayın bir denizaltıya. Belki buluşuruz bir Sezen şarkısında?

Banu Şen - Milliyet

0 Yorum Ekle:

Yorum Gönder

<< Home

 8o  XMLº 
Blogwise - blog directory
Music Blog Top Sites
blog search directory
Blogarama - The Blog Directory
Proogle.de
Link Dünyası>
Technorati Profile