20 Şubat 2008

Aysel Gürel son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden söz yazarı, tiyatro sanatçısı ve Müjde Ar'ın annesi Aysel Gürel, son yolculuğuna uğurlandı. Gürel'in cenazesi Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.
Bir buçuk aydır kanser tedavisi gören 80 yaşındaki Aysel Gürel'in son yolculuğunda bir çok ünlü isim onu yalnız bırakmadı. Sezen Aksu, Önder Fırat, Müjde Ar, Ercan Karakaş, Reyhan Karaca, Jale, Niran Ünsal, Zerrin Özer, Rober Hatemo, İbrahim Tatlıses, Harun Kolçak, Aydemir Akbaş, Nuri Alço, Sertab Erener, Suavi, Sezen Cumhur Önal, Sibel Turnagöl, Cem Hakko, Ali Rıza Binboğa, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Zeynep Tunuslu, Tekin Akmansoy, Deniz Akkaya, Yonca Evcimik. Yeliz, Gora Mafyan, Aysun Kayacı, Nazan Şoray, Ahmet Selçuk İlkan, Orhan Gencebay, Yavuz Bingöl, Adnan Şenses, Metin Özülkü, Berhan Şimşek, Sevim Emre, Burak Kut. Nükhet Duru, Müjdat Gezen, Hülya Koçyiğit, Selim Soydan, Sefa Önal, Yılmaz Ulusoy, Şahnaz Çakıralp, Cemil İpekçi, Burcu Kara, Seray Sever, İlhan Şeşen, Şansal Büyüka, Kenan Işık, Behzat ve Süheyl Uygur, gibi ünlü simaların göz yaşlarını tutamadıkları gözlendi.
Caminin avlusuna kırmızı halı serilmesi dikkat çekerken, ziyaretçilerin Aysel Gürel'e düşüncelerini yazdıkları bir de hatıra defteri konuldu.
Aysel Gürel'in kızı Mehtap Ar, son saatlerinde annelerinin yanında olduklarını belirterek "Ona bizi dünyaya getirdikleri için teşekkür ettik" dedi. Mehtap Ar, kanser olduğunu kendisinden saklanan Aysel Gürel'in son isteğinin ise "Gençlere yardım edin, onların elinden tutun" olduğunu açıkladı.
Aysel Gürel'in tabutunun üzerinde pembe iki tane parlak simli gözlük, pembe taç ve yine pembe renk otriş olması dikkat çekti.
Çok sayıda basın mensubunun da izlediği cenaze töreninde Müjde Ar ve Ercan Karakaş ziyaretçilerin taziyelerini kabul etti. Cenazede bir kaç tane yaşlı kadının tıpkı Aysel Gürel gibi gözlüklere kadar her ayrıntıyı düşünerek rengarenk giyinmesi de gözlerden kaçmadı.
Aysel Gürel, cenaze namazının ardından mezarlığa alkışlarla uğurlandı. Mehtap Ar, Zincirlikuyu Mezarlığı'na cenaze arabasıyla gitti. Mezarlığa giderken Müjde Ar'ın bitkin göründüğü, eşi ve yeğeni tarafından kollarından tutularak güçlükle arabaya bindirildiği görüldü.
Cenazenin gitmesinin ardından Teşvikiye Camii'ndeki kalabalık ta dağıldı.

Ne dediler?
Ayakta durmakta güçlük çeken Sezen Aksu, "Konuşacak durumda olsam konuşurum, gerçekten iyi değilim kusura bakmayın" diyerek gazetecilerin sorularını yanıtlamadı.
Nuri Alço "Hayat dolu, yaşlanmayı kabul etmeyen çok büyük bestekar ve yazardı, onu özleyeceğiz." dedi.
Orhan Gencebay "Aysel Abla diyince bir gülümseme geliyor yüzümüze bizde öyle bir etki bıraktı kendisi. Firuze şarsını birlikte yapmıştık, Sezen Aksu, ben ve Aysel Gürel, çok güzel zamanlarımız geçti. O şarkının bende anısı çok farklıdır" dedi.
Yavuz Bingöl ise, Aysel Gürel'in kendisine bestelemek üzere bir şiir yolladığını söylerek 'Besteledim ancak okumak nasip olmadı, yeni albümümde Aysel Gürel imzalı bir şarkı söyleyeceğim' dedi.
Sertab Erener "Aysel Gürel ölmedi eserleriyle şarkılarıyla bizimle birlikte yaşıyor' dedi.
Soğuk havaya rağmen Teşvikiye Cami'nin bir hayli kalabalık olduğu gözlendi.
Ayrıca TEMA, TESYEV, Eğitim ve Araştırma vakfı, İstanbul Eğitim Vakfı, Türkiye Kanserle Savaş Vakfı, Türk Eğitim Vakfı gibi bir çok vakıfa Aysel Gürel adına bağış topladı.

Milliyet

0 Yorum Ekle:

Yorum Gönder

<< Home

 8o  XMLº 
Blogwise - blog directory
Music Blog Top Sites
blog search directory
Blogarama - The Blog Directory
Proogle.de
Link Dünyası>
Technorati Profile