15 Eylül 2007

Kuruyoruz farkında mısınız?

Suyun olduğu yere kuruldu tüm uygarlıklar.. Su varsa hayat oldu hep..
Ama sadece insan bedeninin biyolojik fonksiyonlarını yerine getirilmesiyle sınırlı kalmadı suyun sunduğu yaşam. Bir topluluğu “millet” yapacak kadar keskin izler bırakan bir yapıştırıcı, ortak kültürün, medeniyetin, daha kolay bir yaşamın kaynağı oldu su.
Dünyanın tüm dillerinde ve kültürlerinde su için söylenmiş, sudan doğmuş, onun bolluğuna, berraklığına, kutsallığına, gücüne ve en önemlisi belirleyiciliğine atıfta bulunmuş dolu söz var. Hele içlerinde biri var ki, mecazi anlamının derinliğinden çok bugünün gerçeğini anlatır olması dokunuyor insana. Bir Çin Atasözü der ki, “Sular yükselince balıklar karıncaları yer, çekilince de karıncalar balıkları. Kimse bugününe aldanmasın, çünkü kimin kimi yiyeceğine su karar verir.
Büyükçekmece gölü de kararını verdi, bu karara adeta zorlandı ve çekilmek bir yana, kurudu. Balıklar yerini karıncalara bırakırken, biz de belki de bundan böyle “sudan ucuz” olacak yaşamların tehlikesiyle karşı karşıya kaldık... Karar merciinin su olduğunu gözardı edip, bollukların yaşandığı günlere aldandık.
Farkında mısınız? Gerçekten de kuruyoruz! Büyükçekmece gölü bunun en iri kanıtı.
Daha fazla artmadan bu örnekler, en başta bireysel çabalarımızla sahiplenmeliyiz bu gerçeği ve çözüm yollarını.
Hala “suya sabuna dokunma” şansımız varken...

Sezen Aksu - Eylül'07

0 Yorum Ekle:

Yorum Gönder

<< Home

 8o  XMLº 
Blogwise - blog directory
Music Blog Top Sites
blog search directory
Blogarama - The Blog Directory
Proogle.de
Link Dünyası>
Technorati Profile