23 Ağustos 2007

25. yıla bir albüm bir konser

Sezen Aksu gibi 25 ünlü sanatçı, Ezginin Günlüğü'nün 25 şarkısını bir albüme okuyacak. 28 Ağustos'ta da konser var.
Ezginin Günlüğü bu yıl 25'inci yaşını kutluyor. Kutlama çerçevesinde 25 müzisyenin 25 şarkılarını söylediği 'Çeyrek' adlı bir tribute albüm çıkarıyorlar. Hüsnü Arkan'a göre bu 25 yıl bir nevi Türkiye'nin yakın tarihi: 'Arkadaşlar gruba Ezginin Günlüğü adını bu amaçla koymamışlar ama kesinlikle denk gelmiş'
"Ezginin Günlüğü, müziğin ne olduğu ve nasıl yapılması konusunda tam bir örnek oluşturuyor. Dinleyenin, 'Bu şarkıları iyi ki dinledim' diyeceği, 'Bu şarkıları dinlemeden önceki 'ben' değilim artık' diye düşüneceği şarkılar bunlar..." Naim Dilmener'in belki de birçok dinleyicisinin düşüncesine tercüman olup bu cümlelerle tanımladığı Ezginin Günlüğü 25'nci yılını kutluyor. Hem de tüm dinleyicilerini heyecanlandıracak bir projeyle. Grubun 25'inci yılında 25 isim onların 25 şarkısını seslendiriyor. Ve 'Çeyrek' adını verdikleri bu tribute (saygı) albüm pazartesi günü raflardaki yerini alıyor. Ancak kutlama Sezen Aksu'dan Haluk Levent'te, Candan Erçetin'den Bulutsuzluk Özlemi'ne, Mirkelam'dan Ayşe Tütüncü'ye, Yüksek Sadakat'ten Modern Folk Üçlüsü'ne kadar birçok ismin yer aldığı bu albümle sona ermiyor. Albümde Ezginin Günlüğü'nün şarkılarını seslendiren isimlerden yaklaşık 15'i 28 Ağustos akşamı da Kuruçeşme Arena'da bir araya gelip canlı canlı o şarkıları söyleyecekler çünkü.

Barış Akarsu ve Sezen de var
Biz de 'Çeyrek' adlı albüm projesi ama daha çok 25 yıllık müzik serüvenlerini konuşmak için Ezginin Günlüğü'yle buluştuk. Tabii yıllardır alışılageldiği gibi, karşımızda artık grubun yüzü olarak kabul edilen Nadir Göktürk ve Hüsnü Arkan vardı. Aslında çok önde olmadıklarını hemen belirttiler ve eklediler: "Grubun bir yüzü olması gerektiği için biz öndeyiz"... Albüm projesinin mimarı yine grubun üyelerinden Gökhan Tümkaya ve projenin yapılmasında en çok emeği geçen Burhan Şeşen bize eşlik etseler de genelde sorularımızı Göktürk ve Arkan yanıtladı.
'Çeyrek' albümünün fikri geçen yıl Yeni Melek'te yapılan ve birçok ismin Ezginin Günlüğü'nün şarkılarını söylediği konser sonrası Tümkaya tarafından atılmış. O konserin sunuculuğunu üstlenen ve kendini 'Sıkı bir Ezginin Günlüğü' hayranı olarak tanımlayan Şeşen de projeye dahil olunca yaklaşık sekiz ayda 'Çeyrek' oluşuvermiş. Projede yer alacak isimler de ince elenip sık dokunarak seçilmiş. Bu noktada Ezginin Günlüğü'nün şarkılarını başkalarından dinlemeye hiç alışık olmadığımızı hatırlatınca Göktürk "Muhakkak ki birileri söyleyecek şarkılarımızı. Şarkılarımızı vermemek gibi kıskançlık gibi bir durumumuz yok bizim aslında. Ama böyle tepkiler de geldi değil bugüne kadar. Ferudun Düzağaç bizim şarkımızı söylediğinde insanlar şaşırmıştı. 'Nasıl verdiniz?' diye çok soran oldu. Evet bizim şarkılarımızı başkaları çok söylemedi şimdiye kadar ama bu kasıtlı bir durum değildi" diyor ve ekliyor "Tabii herkesin kendine göre bir müzikal birikimi var, yorumu var. Bu albümde şarkılarımızı seslendirenler belli bir olgunluğa erişmiş olan kişiler. Dolayısıyla farklı bir tat, farklı bir renk gelmiş oldu. İlk dinlediğimde yadırgamadım değil. Ama dinledikçe beğendim ve o başka yorumlar benim ufkumu açtı."
Bir tüyo vermek gerekirse albümde 'Düşler Sokağı'nı Modern Folk Üçlüsü seslendiriyor. Sezen Aksu'nun şarkısı '1980', Bulutsuzluk Özlemi'ninki de 'Hükümsüzdür' ve albümde kısa bir süre önce bir trafik kazası sonucu ölen Barış Akarsu da var.

1. Sezen Aksu / 1980 - 05:07
2. Yaşar / Ebruli - 03:22
3. Bülent Ortaçgil / Teninle Konuşmak - 04:40
4. Göksel / Kedim - 03:37
5. Candan Erçetin / Gelmiyorsun - 03:33
6. Yüksek Sadakat / Ayrılış - 05:28
7. Feridun Düzağaç / Mutlu Olmak Varken - 03:44
8. Gündoğarken / Terlikli Şarkı - 04:18
9. Yavuz Bingöl / Küçüğüm - 04:36
10. Modern Folk Üçlüsü / Düşler Sokağı - 03:43
11. Feyza Erenmemiş / Küçük Hanımın Şarkısı - 04:48
12. Barış Akarsu / Leyla - 04:39
13. Mirkelam / İstanbul - 04:08
14. Vokaliz / Sardunya - 02:57
15. Bulutsuzluk Özlemi / Hükümsüzdür - 03:19
16. Aşkın Nur Yengi / Aşk Bitti - 04:31
17. Vasiliki / Kül Vakti - 05:28
18. Hüsnü Şenlendirici / Signomi - 04:13
19. Haluk Levent / Sabah Türküsü - 05:09
20. Fuat Saka / Hişt - 03:40
21. Ayşe Tütüncü / Mutlu Son - 08:24
22. Levent Yüksel / Selluka - 03:52
23. Sabahat Akkiraz / Gemi - 02:53
24. Gürol Ağırbaş / Yaprak - 04:21
25. Sunay Akın / Seni Düşünmek


dinlemek için tıkla

0 Yorum Ekle:

Yorum Gönder

<< Home

 8o  XMLº 
Blogwise - blog directory
Music Blog Top Sites
blog search directory
Blogarama - The Blog Directory
Proogle.de
Link Dünyası>
Technorati Profile