16 Aralık 2006

Sezen Aksu şiirleşti

Sezen Aksu yıllardır biriktirdiği şarkılarını kitaplaştırdı. ‘Eksik Şiir’ adıyla çıkan kitap, 30 bin adet basıldı.
Acılarım oldu herkes gibi elbet/ Herkese kısmet olmayan sevinçlerim/ Unutulmayı da göze aldım, evet/ Hayat sana teşekkür ederim!

EKSİK ŞİİRLERİN YOLCULUĞU
Sezen Aksu’nun 1975-2006 arasında yazdığı 400’ün üzerindeki şarkı sözünden seçilen 197’si ‘Eksik Şiir’ kitabında bir araya getirildi.

Metis Yayınları’ndan çıkan ‘Eksik Şiir’ kitapçılara dağıtıldı. Aksu’nun kitabı ilk basımda 30 bin adet basıldı. Ülkemizde en ünlü şairlerin kitapları bile birkaç bin basılırken, Sezen Aksu’nun ‘Eksik Şiir’lerinde oldukça iddialı olduğu söylenebilir.

AKSU’NUN DİRENCİNİN KIRILDIĞI NOKTA
Sezen Aksu kitabınının önsüzüne şunları yazdı:
”Bu kitap yakınlarımın, çoklukla da şarkılarımdaki sözlerle daha fazla ilişki kuranların, uzun yıllardır süregelen ısrarları sonucu oluştu. İlle de olmalı mıdır sorusu çok kurcaladı beynimi açıkçası. Epey bir süre çekimser kaldım. Karmakarışık his ve düşüncenin içinde olduğum günlerden birinde, bir cümle beni netleştirdi. Yıldırım’la (Türker) sohbet ediyorduk; ‘Borcun var’ dedi. Hafifleyiverdim. Seyreden de seyredilen de kendi tarafından bakar doğal olarak, görecelidir ama gerçek tektir. ve herkes gerçek olanı sezer, vicdanla sezer. Borcum var, farkettim ki ben bir tek bundan eminmişim zaten kayıtsız şartsız. Bu kitabın oluşması için direncimin kırılma noktası bu cümledir...”

1 Yorum Ekle:

Blogger SeRKaN said...

Önsözdeki yazıyı ne güzel yazmış Sezen... Hemen alıp okuyacam...

11:36 ÖÖ  

Yorum Gönder

<< Home

 8o  XMLº 
Blogwise - blog directory
Music Blog Top Sites
blog search directory
Blogarama - The Blog Directory
Proogle.de
Link Dünyası>
Technorati Profile