05 Nisan 2006

'Sezen Hanım her isteyene şarkı vermemeli'

* Sizin besteleriniz diğer meslektaşlarınızın albümlerinde yer almıyor. Siz mi vermiyorsunuz yoksa talep mi yok?
Öncelikli amacı para kazanmak olan meslektaşlarıma bestelerimi vermiyorum. Çünkü amacım para kazanmak değil. Sezen Aksu'nun yaptığı gibi kapımda yatan herkese beste vermem.
* Neden?
Sezen Hanım o kadar çok üretiyor ki, bütün bestelerini kendisi seslendiremeyeceği için meslektaşlarıyla paylaşıyor. Bunda yanlış olan ne? Özellikle Sezen Hanım'ın şarkı vereceği insanları özenle seçmesi gerekiyor. Çünkü kendisi bir değer, şarkıları da öyle. O değerli şarkılar kapısında yatan herkese dağıtılmamalı. Sezen Hanım, gerçekten bir Sezen Aksu şarkısı seslendirebilecek sese, müzik bilgisine, hayat felsefesine sahip; şarkılarını seslendirmeyi hak etmiş kişilere şarkı vermeli. Yaşı gereği artık mankenlikten para kazanamayacağı için 'haydi biraz da şarkıcılıktan para kazanayım' diye albüm yapanların Sezen Aksu şarkısı seslendirmesinin haksızlık olduğunu düşünüyorum. Sezen Hanım'ın kapısında yatarak bir şarkı koparanların kaçı acaba onun kadar sanatçıdır? Hangisi bir felsefeye sahiptir?
* Sizce şarkı alanlar ille de Sezen Aksu felsefesine sahip mi olmalı? Sezen Hanım için para acaba ne zaman öncelikli amaç olmuştur?
Ben kimsenin Sezen Aksu kadar sanatçı olmasını beklemiyorum zaten. Ama en azından öncelikli amaçları para olanların bir Sezen Aksu şarkısını seslendirmelerinin haksızlık olduğunu söylüyorum. Çünkü Sezen Hanım'ın şarkı verdiklerinin çoğunun öncelikli amacı para. Hal böyle olunca ortaya çelişkili bir durum çıkıyor. Hayatı boyunca öncelikli amacı para olmayan büyük bir sanatçının şarkı verdiği birçok kişinin öncelikli amacı para. Burada bir yanlışlık var. Sezen Hanım, Beyaz'a konuk olduğu zaman çok güzel mesajlar verdi ama telefonla bağlanıp birkaç soru sorarak kapısında yatan herkese şarkı vermesine itiraz ettiğimi dile getirmek istedim. Ama olmadı.
(Mehmet Çalışkan'ın 04.04.2006 tarihli Sabah'la Günaydın'daki Burcu Güneş röportajından)

0 Yorum Ekle:

Yorum Gönder

<< Home

 8o  XMLº 
Blogwise - blog directory
Music Blog Top Sites
blog search directory
Blogarama - The Blog Directory
Proogle.de
Link Dünyası>
Technorati Profile