26 Mart 2006

İşte Tarkan'ın 'gerçek' albümü

Tarkan'ın 7 Nisan'da tüm dünyada çıkacak olan 'Come Closer' adlı albümü, Wycleff Jean'le düet, Sezen Aksu'yla aradaki buzları eritecek şarkı gibi sürprizlerle dolu.
Bu mesleğe ilk başladığım günden beri kaynağımı açıklamayacağım bir haberi kovalamadan gerçek bir gazeteci olamayacağımı düşünürken çarşamba akşamı telefonuma gelen 'Tarkan'ın yeni albümünü dinlemek istiyorsan bana gel' yazılı bir mesajla dünyalar benim oldu. Bu sayede hem süper bir haber yapabilecek hem de arkadaşıma verdiğim söz yüzünden kaynağımı saklı tutacağım. Bu sevincin yanına bir de Tarkan'ın daha çıkmamış albümünü ilk kez dinleyeceklerden biri olmanın heyecanıyla koyuldum Bebek yoluna. Hani az buz değil Tarkan'ın bu uğurda harcadığı seneler. Ben üç iş, dört sevgili, 11 saç modeli değiştirdim ama onun albümü piyasaya çıkmadı. Dünya pazarına açılmanın, hele Amerika gibi zenci hakimeyitinin olduğu müzik dünyasını zorlamanın 10 sene çalışmakla bile kolay olmayacağını bildiğimden sürenin bu kadar uzamasına hiç şaşırmadım aslında.
7 Nisan'da tüm dünyada merhaba diyecek 'Come Closer' adlı albümün açılış şarkısı 'Just Like That'i ilk duyduğumda havalara uçmadım açıkçası. Bana Michael Jackson şarkılarını hatırlatan R&B katkılı bu şarkıyı dinlerken umarım tüm albüm böyle değildir diye düşünmeye başlamıştım ki ud nağmeli oynak şarkı 'In Your Eyes' başlayınca keyfim yerine geldi. Tarkan'ın 'Aman aman' diye uzun hava çekmesiyle başlayan 'Why Don't We' ise Amerikalıları çok kısa bir süre içinde avucunun içine alması muhtemel bir şarkı. Şarkıda Tarkan'ın düet yaptığı Wycleff Jean'in sesini duymak beni yeni bir şoka sürüklese de kendimi toparlayıp şarkıyı dinlemeye devam ettim. Şu sıralar Amerika'daki moda olan araya siyahi rapper katma olayını Tarkan kendine yakışır bir şekilde bir dünya starıyla halletmiş ve çok da başarılı olmuş. İkimizin Yerine', gibi yabancılara konserlerde çakmak yaktıracak şarkı da beşinci sırada karşıma çıktı. 'Over' adlı bu balad, albümün nadir temposu düşük şarkılarından biri ve çok güzel. 'Start the Fire' ise ilk dinlediğimde bana George Michael'ın 'Faith'ini anımsattı. Dünyada cuma günü piyasaya sürülen Bounce'da albümün en sağlam şarkılarından biri olarak sekizinci sırada yerini almış. Bu arada Bounce'un dünyaya sürülen şeklinde en önemli DJ'lerden Armand van Helden'in de bir remiksinin bulunduğunu söylemeden edemeyeceğim. Albümünün adını 'Come Closer' (Yakına gel) koyan megastar, müzik aracılığıyla sınırların kalkabileceğine inananlardan. Tarkan bu işi başaracak...
15 şarkılık albümün bir diğer süprizi ise 'Shikidim' diye adı değiştirilen 'Hepsi Senin Mi?'. Önceki senelerde 'Şımarık'ın single'ını Avrupa pazarında piyasaya sürdüğünde söz müzik hanesine Sezen Aksu'nun adını koymadığı için papaz olduğu kraliçemizin bu şarkısı yeni albüme de alınmış. Bu olaydan sonra Sezen Aksu'nun Tarkan'a doğum gününde Mevlana'nın kitabını gönderip 'Ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün' sözlerinin altını çizdiği de dilden dile dolaşmıştı. Hatta Tarkan için yapılan 'Söz Bitti'de geri çekilip Sertab'a verilmiş ve ortalık iyice karışmıştı. Neyse ki her şey halledilmiş de bu şarkı da albümün geneline çok yakışmış. Sonuç olarak Tarkan albümü bitirip yüzünün akıyla merakları giderecek.
(Oben Budak'ın 26.03.2006 tarihli Sabah'taki yazısından)

0 Yorum Ekle:

Yorum Gönder

<< Home

 8o  XMLº 
Blogwise - blog directory
Music Blog Top Sites
blog search directory
Blogarama - The Blog Directory
Proogle.de
Link Dünyası>
Technorati Profile